0(422) 322 30 30
2. Kanalboyu Eski Nikah Dairesi Karşısı Malatya
Çalışma Saatlerimiz - Working Hours
H.İçi - Weekdays : 10.00—17.00, C.tesi-Sat: 11.00—15.00

Ortodonti

Ortodonti, diş, çene ve yüz yapılarının normal gelişimini inceleyen, bu bölgelerde meydana gelen anomalileri (malokluzyonlar, bozukluklar) tespit eden ve bu anomalilerin tedavisini gerçekleştiren bir diş hekimliği uzmanlık dalıdır.

Sanılanın aksine ortodontik tedavi her yaşta uygulanabilmektedir. Yeter ki dişleri destekleyen kemik ve diş eti dokusu sağlıklı olsun. Son yıllarda ortodonti ve diş hekimliğindeki gelişmeler sayesinde ortodontide yaş sınırı ortadan kalkmıştır. Yetişkin hastaların da dahil olduğu farklı yaş grupları için çeşitli tedavi yöntemleri sunulmaktadır. Ancak çene kemiğini ilgilendiren anomaliler ileri yaşlarda ancak ameliyatla düzeltilebilmektedir.

Klasik ortodontik tedavide dişlerin dış yüzeyine braket adı verilen metal  parçalar yapıştırılmaktadır. bu parçalar sayesinde dişlere kuvvet uygulanarak yer değiştirmeleri sağlanmaktadır. tedavi sonunda bu braketler diş yüzeyinden çıkartılır. genel olarak Yetişkin hastaların en büyük kaygıları tedavide kullanılan braketlerin görüntüsü ve bunların sosyal hayatlarında yaratacağı etkidir. bu gibi durumlarda ilk akla gelen alternatifler şeffaf veya beyaz braketlerdir. tedavi süresini bir miktar uzatmakla birlikte estetik olarak hastaların kaygılarını azaltmaktadır.

Lingual Ortodonti

Lingual ortodonti, braketlerin dişlerin ön yüzeyi yerine, arka yüzeyine yapıştırılmasıyla onların tamamen görünmez olmasını sağlayan bir tekniktir. Bu yaklaşım, özellikle ortodontik tedavi görürken braketlerinin görülmesini hiç istemeyen estetik kaygılara sahip erişkin hastalar için oldukça idealdir. Dişlerin arka yüzeyleri ön yüzeylere göre daha düzensiz ve daha değişken özellikler gösterir. Bu da lingual braketlerin direkt olarak dişlere yapıştırılmasına imkan vermez. Bu yüzden lingual ortodontide braketlerin yapıştırılması için bir dizi laboratuvar işlemleri ve çok hassas bir klinik çalışma gerekir.

Lingual ortodonti, büyümeyi tamamlamış tüm gençlerde ve özellikle de erişkin hastalarda uygun bir tedavidir. 13 yaş altı çocuklarda diş sürmeleri devam ettiği için lingual ortodonti uygulanamaz.

Invisalign (Telsiz Ortodontik Tedavi)

dijital teknolojinin Ortodontik tedavde geldiği son nokta Invisalign tedavisidir. bu tedavide dişlere yapıştırılan bir parça yoktur. tedavi hastaya özel üretilen bir dizi şeffaf plaklarla yapılmaktadır. hastadan alınan ölçüler üzerinde yapılan tedavi planlaması sonrası hastaya özel plaklar üretilir. bu plaklar 2-3 haftada bir yenisi ile değiştirilir. her plan dişlerde bir miktar daha hareket sağlar. toplamda kaç plak kullanılacağı ve tedavi süresi her hastada farklıdır. ortodontik tedavi görmek isteyen fakat tel taktırmak istemeyen hastalar için mükemmel bir seçenektir.  Maalesef Invisalign tedavisi hafif ve orta dereceli düzensizliklerde kullanılabilmektedir. Sizin için uygun olup olmadığı doktor muayenesi sonucu belli olabilmektedir.